Sprawdzone domowe sposoby na zatoki


Bóle zatok mogą być bardzo uciążliwe zwłaszcza przy wysiłku fizycznym. Promieniujący na całe czoło ból przy pochylaniu może spowodować nawet zawroty głowy. Jeśli pojawiają się one rzadko możemy spokojnie stosować domowe sposoby na zatoki. Jeżeli jest to jednak stan permanentny warto udać się do lekarza. Jednak osoby, które mają zdiagnozowaną chorobę zatok również chętnie korzystają z domowych sposobów na zatoki. Dzięki dostępności i szybkiemu działaniu są one bardzo popularne.

Domowe sposoby na zatoki

Okłady z soli. Okłady powinno się wykonywać z soli jodowo-bromowej. Można ją kupić w aptece. Około szklankę soli (jest w postaci gruboziarnistej) należy rozgrzać na suchej patelni, a następnie przesypać do bawełnianej skarpetki lub płóciennego woreczka. Okład nie powinien być zbyt gorący. Kompres należy przyłożyć do czoła. Podgrzana sól uwalnia cząsteczki bromu i jodu, które skutecznie oczyszczają nos. Zabieg powinien być wykonywany w dniu, kiedy nie musimy wychodzić z domu. Po kompresie nie powinniśmy mieć kontaktu z zimnym powietrzem.

Okład z grochu. Wykonuje się go podobnie. Kilka łyżek suchego grochu wsypujemy do bawełnianej skarpetki (warto jest właśnie dodać do grochu sól jodowo-bromową) i władamy do piekarnika nagrzanego na około 50 stopni. Po kilku minutach okład jest gotowy i można przykładać go to czoła. Oczyszcza on zatoki i eliminuje późniejszy ból.

Inhalacja. Ciepła woda może zdziała cuda. Już sam gorący prysznic przyniesie nam ulgę w oczyszczeniu zatok. Inhalację możemy zrobić nachylając się nam miską z gorącą wodą. Ułatwi to oczyszczanie zatok, a nam uśmierzy ból.

Witamina A. Dieta bogata w witaminę A to dieta wspomagająca oczyszczanie zatok. Najlepszym produktem, w którym naturalnie występuje dużo witaminy A jest mango. Warto wprowadzić do diety również dynie, kapustę, pomidory, jaja, papaje, marchewki i mleko.

Inhalacja warzywami. Tak, brzmi dziwnie, ale wdychanie olejków eterycznych warzyw takich jak cebula czy czosnek, skutecznie udrażnia zatoki.

Ciepłe napary. Picie ciepłych naparów szczególnie z dodatkiem imbiru czy cynamonu może pomóc nam w oczyszczaniu zatok.

Jak widać sposoby na udrożnienie zatok są proste. Domowe sposoby na zatoki to niedrogi i skuteczny sposób na uśmierzenie bólu. Pamiętajmy jednak, że wszystkie dolegliwości, należy również skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na żylaki.

klasyczne wibratory sklep