Sprawdzone domowe sposoby na zatkany nos


Zatkany nos pojawia się przy przeziębieniu, katarze, alergiach lub przy innych chorobach. Jest bardzo uciążliwy ponieważ nie możemy swobodnie oddychać, nie czujemy smaków potraw i źle sypiamy. Zatkany nos warto leczyć domowymi sposobami. Jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, które mogłyby wskazywać na poważniejsza chorobę, nie ma konieczności sięgania po drogie leki.

Domowe sposoby na zatkany nos

Olejki eteryczne. Olejków eterycznych można używać u dorosłych oraz u dzieci. Najlepiej użyć tych zawierających mentol, miętę, kamforę czy lawendę. Nacieramy mini okolicę nosa, ale nie bezpośrednio. Nie należy smarować olejkami twarzy ponieważ mogą one działać lekko drażniąco na skórę. Najlepiej posmarować szyję lub klatkę piersiową. U dzieci sprawdzi się nakładanie olejku na piżamkę.

Nawilżanie śluzówki. Nawilżanie śluzówki nosa pozwoli na zmniejszenie obrzęku oraz swobodniejsze pozbywanie się wydzieliny z nosa. Możemy wykonywać parówki (do miski wlewamy gorącą wodę i nachylamy się nad nią wdychając parę wodną) lub nawilżać powietrze za pomocą nawilżacza lub miski z wodą umieszczoną w pomieszczeniu. Do parówek można dodać kilka kropel olejków eterycznych, dzięki czemu szybciej odetkamy nos.

Ciepłe okłady. Wykonujemy je za pomocą nawilżonej ściereczki ciepłą wodą. Okład taki kładziemy na czoło i nos. Ciepło sprawi, że ból będzie łagodniejszy, a stan zapalny błon śluzowych nosa znacznie się zmniejszy.

Gorąca kąpiel. Po pierwsze ciepło przysporzy się do lepszego samopoczucia. Dzięki niemu zrelaksujemy się, a ciało szybciej się zregeneruje. Po drugie para z kąpieli pomoże w nawilżeniu śluzówki nosa. Dzięki takiemu zabiegowi szybciej staniemy na nogi, a katar i zatkany nos powinny ustąpić po kilku kąpielach. Po zabiegu warto położyć się do łóżka, aby zbyt szybko nie wychłodzić organizmu.

Picie herbatek. Picie ciepłych herbat pomoże w odetkaniu nosa. Po pierwsze działa jak inhalacja, szczególnie jeżeli wykorzystamy do tego takie zioła jak tymianek czy rumianek. Możemy również dodać soku z malin i miodu. Odpowiednia ilość płynów zapewni również dobre nawodnienie śluzówki nosa, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się wydzieliny.

Przyprawy. Jeżeli nie cierpisz przy okazji na zapalenie gardła, świetnym sposobem na odetkanie nosa będzie używanie przypraw. Dodawanie do potraw przypraw takich jak chrzan, chilli, czosnek, pieprz czy cebula znacznie poprawi komfort oddychania. Dodatkowa działania one odkażająco, co pomoże w pozbyciu się bakterii.

Witamina C. Pomoże we wzmocnieniu ścianek naczyń krwionośnych. Dzięki temu choroba nie będzie się rozprzestrzeniać, a Ty być może uchronisz się przed rozwojem czegoś poważniejszego.

Zatkany nos można z powodzeniem zwalczać domowymi sposobami. Może on występować samodzielnie, wtedy jest niegroźny. Jeżeli jednak poza nim występują poważniejsze objawy zastanów się nad wizytą u lekarza.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na zatoki.

Korki analne Wibrator dla panów