Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie zatok


Zapalenie zatok wiąże się z przykrym bólem. Najczęściej odczuwamy go przy pochylaniu. Zapaleniu zatok towarzyszy wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa i ból głowy. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która w początkowej fazie można załagodzić domowymi sposobami. Jeśli jednak odczuwasz dolegliwości związane z zapaleniem zatok już od dłuższego czasu powinieneś skonsultować się z lekarzem,. Możliwe, że potrzebne będzie bardziej specjalistyczne leczenie.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Inhalacje. To bardzo skuteczny i kojący sposób na zapalenie zatok. Dzięki nim ból ustępuje i odzyskujemy komfort oddychania. Do miski z gorąca wodą dodajemy sól kuchenną (7 łyżek na litr) lub olejki eteryczne (eukaliptusowy, lawendowy, miętowy). Taki zabieg powinno się wykonywać codziennie przez około 5 dni.

Rozgrzewanie. Miejsca, które bolą nas w związku z zapaleniem zatok warto ogrzać. W tym celu należy wykonać okłady z ciepłego ręcznika lub z użyciem grochu. Groch należy wsypać do skarpetki i podgrzać w piekarniku nagrzanym do 60 stopni. Takie okłady stosować u nasady nosa. Dodatkowo do okładu warto dodać sól sodowo-bromową, która po podgrzaniu uwalnia sód i brom, które oczyszczają nos.

Nawadnianie. Nawilżyć trzeba się również od środka. Aby śluzówka nosa była odpowiednio nawilżona i stanowiła barierę dla drobnoustrojów, należy pić minimum 2 litry wody dziennie. Możesz również wliczyć w to napary i herbatki ziołowe.

Naturalne aromaty. Wąchanie aromatycznych warzyw takich jak cebula lub czosnek pomaga w leczeniu zapalenia zatok. Dodatkowo udrażnia nos, a my możemy swobodniej oddychać.

Srebrna kuracja. Srebro koloidalne ma działanie udrażniające i lecznicze. To naturalny antybiotyk, który wspomaga walkę z chorobami takimi jak infekcje górnych dróg oddechowych. Srebro zabezpieczy też zatoki przed nawrotem zapalenia.

Ciepłe herbatki. Picie ciepłych napojów takich jak herbata czy napary pomaga w wyleczeniu zapalenia zatok. Najlepiej wybierać herbatki rozgrzewające np. takie z dodatkiem cynamonu lub imbiru.

Woda morska. Pomocne w leczeniu zapalenia zatok jest prawidłowe oczyszczanie nosa. Usuwanie wydzieliny jest bardzo ważne ponieważ przyspiesza ono leczenie. Do oczyszczania świetnie sprawdza się woda morska. Preparaty z wodą morską można kupić w każdej aptece i są w 100% naturalne. Zazwyczaj mają formę, która ułatwia nam aplikację do nosa.

Kuracja domowymi sposobami na zapalenie zatok świetnie sprawdzi się w jego początkowych fazach. Jeżeli sprawa jest już poważniejsza powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Domowe sposoby na zapalenie zatok znakomicie sprawdzą się jako uzupełnienie terapii lekarskiej.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na zaparcia.