Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie


Żadnego przeziębienia nie powinniśmy bagatelizować. Ważne jest żeby określić, czy na pewno mamy do czynienia z przeziębieniem, a nie np. grypą. Jeżeli jesteśmy pewni, że po prostu się przeziębiliśmy, powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw natury i domowych sposobów na przeziębienie, zamiast wydawać duże sumy pieniędzy na niepotrzebne leki.

Domowe sposoby na przeziębienie

Odpoczynek. Organizm przy przeziębieniu powinien mieć siły do walki z nim. Najlepszym wyjściem jest położenie się do łóżka i wypoczywanie tak długo na ile jest to możliwe. Dzięki takiej kuracji organizm będzie ogrzany i zregeneruje siły.

Stan podgorączkowy. Jeżeli gorączka nie jest wysoka i utrzymuje się na stałym poziomie nie łykajmy od razu środków, które mają ją zbić. Gorączka to naturalny odruch obronny organizmu, dzięki któremu organizm walczy z chorobą. Oczywiście taką metodę można stosować wyłącznie u dorosłych.

Rosół. Domowy rosołek jest dobry na wszystko. Najlepiej ugotować go z kury lub dobrej jakości kurczaka. Dodatek cebuli i czosnku wzbogaci rosół o właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Ciepły rosół pozwoli na pozbycie się wydzieliny z oskrzeli i pozwoli odetkać zapchany nos.

Rozgrzewające napary. Najlepiej żeby napar miał również działanie napotne. W szklance wrzątku przygotowujemy mieszankę mogą to być np. czarny bez, sok z malin, rumianek, lipa, miód, cytryna, goździki i imbir. Wybrane składniki zaparzać przez około 15 minut i wypić przed ostygnięciem. Po spożyciu należy położyć się do łóżka.

Czosnek. Najlepiej jeść do jak najwięcej i to surowego. Czosnek ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Działa jak naturalny antybiotyk. Możesz przygotować również z niego syrop. Główkę czosnku zalej dwiema szklankami wody, dwiema łyżkami miodu i sokiem z jednej cytryny. Całość pozostaw na dwie doby i przyjmuj po jednej łyżce 2- razy dziennie.

Tymianek. Można dodawać go do potraw, ale sprawdzi się również świetnie w postaci naparu. Jedną łyżkę przyprawy parzymy w szklance wrzątku pod przykryciem przez około 5 minut. Napar można popijać cały dzień, ale musi być świeży i ciepły. Ma działanie wykrztuśne i dobrze radzi sobie z katarem.

Nawodnienie. Sprzyja pozbywaniu się wszystkich dolegliwości związanych z przeziębieniem. Nawilża śluzówki, dzięki czemu niweluje katar i łagodzi ból gardła. Ważne jest, by nawadniać organizm w chorobie, bo brak płynów dodatkowo go osłabia. Najlepiej pić duże ilości naparów, herbatek oraz rosołu.

Przy przeziębieniu ważny jest odpoczynek. Dajmy więc sobie chwilę na regenerację organizmu. Domowe sposoby na przeziębienie skutecznie odgonią wszystkie dolegliwości z nim związane, o ile nie są spowodowane rozwijaniem się choroby wirusowej.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na rozstępy, a także Przepis na syrop sosnowy.