Sprawdzone domowe sposoby na grzbicę stóp


Grzybica stóp jest infekcją wywoływaną przez grzyby czy drożdżaki. Najczęstszym objawem jest zaczerwieniona i swędząca skóra między palcami. Groźniejszą i bardziej bolesną formą, jest grzybica mokasynowa. Zapalenie skóry obejmuje spód i boki stopy. Może one nie tylko powodować dyskomfort, ale również uniemożliwiać chodzenie. Początkową i niegroźną formę grzybicy można z powodzeniem wyleczyć poprzez domowe sposoby na grzybicę stóp.

Domowe sposoby na grzybicę stóp

Utrzymuj higienę stóp. Jest to sposób na zapobieganie, jak i leczenie grzybicy. Zawsze dokładnie myj stopy. W lecie jest to konieczne nawet 2-3 razy dziennie. Spocone stopy, a szczególnie przestrzenie między palcami, są świetną pożywką dla grzybów. Po myciu zawsze wycieraj dokładnie stopy miękkim ręcznikiem. Na basenie używaj zawsze klapek.

Ma być przewiewnie. Staraj się wybierać skarpetki i buty z naturalnych włókien i materiałów. Dzięki nim stopy nie będą się pocić, a grzyby nie będą miały okazji do rozwinięcia się. Sztuczne materiały powodują, że do stóp nie dochodzi tlen, a to jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi grzybów.

Moczenie nóg. Wymocz nogi w gorącej wodzie z dodatkiem szklanki octu i łyżeczki soli. Taka mieszanka odkazi stopy i pozwoli na szybsze pozbycie się grzybicy. Dodatkowo moczenie stóp jest kojące dla swędzącej skóry.

Olejek herbaciany. Może być stosowany bez rozcieńczania bezpośrednio na skórę. Ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Pomaga to w procesie leczenia grzybicy stóp. Skórę należy smarować 3-4 razy dziennie. Do smarowania używaj nie więcej niż 10 kropel olejku.

Czosnek. Jego działanie bakteriobójcze świetnie sprawdza się w walce z grzybicą stóp. Rozdrobnione ząbki czosnku należy wcierać w skórę stóp. Pozostawiamy go na skórze około 30 minut (zbyt długie trzymanie czosnku na skórze może ją podrażnić). Zabieg powtarzam 2-3 razy dziennie.

Napar z rozmarynu. Rozmaryn zawiera olejki, które mają działanie powstrzymujące rozwój grzybów. Dodatkowo koi skórę i zapobiega swędzeniu. Wykonaj napar z 3 łyżek (najlepiej świeżego) rozmarynu i szklanki wrzątku. Po przestygnięciu przemyj stopy naparem.

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Soda oczyszczona ma działanie grzybobójcze i antybakteryjne. Z sody należy zrobić gęstą papkę z dodatkiem letniej wody i wcierać ją w zainfekowane miejsca. Po około 5 minutach spłukać i dokładnie wytrzeć stopy. Sodę można zastąpić proszkiem do pieczenia, który zawiera ją w swoim składzie.

Płyn do płukania jamy ustnej. Tak, on również doskonale się sprawdzi do leczenia grzybicy stóp. Ważne,a by nie zawierał cukru. Lepiej również jeżeli nie będzie miał alkoholu. Może to podrażnić skórę jeśli jest popękana. Płyn wlewamy do małej miseczki i moczymy w nim stopy przez około 30 minut. Płyn do płukania jamy ustnej zawiera mentol, eukaliptol czy tymol, które mają działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.

Domowych sposobów na grzybicę stóp jest wiele. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i dopasować do swoich preferencji. Należy pamiętać, że zaawansowana grzybica powinna być leczona farmakologicznie. Domowe sposoby na grzybicę stóp przyniosą rezultat tylko w lekkiej formie grzybicy lub na jej początkach.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na hemoroidy

Zestaw BDSM