Sprawdzone domowe sposoby na gorączkę


Gorączka jest naturalną reakcja obronną organizmu. Nasz organizm broni się przed rozwijaniem choroby. Bakterie i wirusy atakujące nasze ciało źle znoszą wysokie temperatury. Gorączka u dorosłych poniżej 38 st. powinna być utrzymywana przez jakiś czas. Pomoże ona w zwalczeniu choroby. Jeżeli jedna gorączka wzrasta (szczególnie u dzieci) powinniśmy obniżyć ją do bezpiecznego poziomu. Długo utrzymująca się gorączka dochodząca do 40 stopni może okazać się bardzo niebezpieczna. Należy wtedy udać się do lekarza. Domowe sposoby na gorączkę pozwalają obniżyć skutecznie jej wysokość.

Domowe sposoby na gorączkę.

Napary napotne. To jeden ze smaczniejszych sposobów na obniżenie gorączki. Napary należy przygotowywać z roślin takich jak lipa, jeżyna, malina, czarny bez. Jedną łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku. Parzyć przez około 10 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i wypić jeszcze gorący. Po jego wypiciu powinniśmy położyć się do łóżka. Jeżeli mocno się spocisz, zmień ubrania.

Mleko z miodem i czosnkiem. Znajome prawda? Może to połączenie nie należy do najsmaczniejszych, ale za to jest bardzo skuteczne. Do gorącego (ale nie zbyt mocno) mleka dodajemy łyżkę miodu i rozgnieciony ząbek czosnku. Należy wypić go jak najszybciej. Taki napój działa rozgrzewająco. Obniży gorączkę, dzięki temu, że zawiera czosnek i miód, które mają działanie przeciwbakteryjne. Stymulują również układ odpornościowy. Mleko pobudza produkcję śluzu w drogach oddechowych, co pomaga w oczyszczeniu ich.

Przyjmowanie płynów. Staraj się dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów. Najlepiej jeżeli pokarmy stałe zastąpisz zupami. Staraj się pic dużo wody i zdrowych 100% soków bez cukru. Powinny być w temperaturze pokojowej, zimne mogłyby zaszkodzić. W gorączce organizm może szybko się odwodnić, co doprowadzi do jeszcze większych nieprzyjemności zdrowotnych.

Zimne okłady. Można wykonywać je za pomocą zimnej wody lub lodu. Lód należy owinąć w ściereczkę, ponieważ jest zbyt zimny, by przykładać go bezpośrednio na skórę. Okłady stosujemy na czoło, skronie, potylicę, pachwiny i pod kolana.

Chłodne kąpiele. Zamiast zimnych okładów można zastosować chłodną kąpiel. W przypadku dorosłego woda powinna być najwyżej 2 stopnie niższa od temperatury ciała, u dzieci natomiast nie więcej niż 0,5 stopnia.

Pamiętaj, że gorączka nie przewyższająca 38 stopni to nic złego. Utrzymaj przez chwile ten stan, aby organizm mógł zwalczyć chorobę. Groźna gorączka to ta przewyższająca 39 stopni. Wtedy należy zbijać gorączkę. Jeżeli domowe sposoby nie skutkują, weź leki z ibuprofenem lub paracetamol i udaj się na wizytę do lekarza.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na grypę