Sprawdzone domowe sposoby na ból głowy


Ból głowy może dopaść nas w każdym, nawet nieoczekiwanym momencie. Czasem jest uciskający, niekiedy kujący, ale prawie zawsze sprawia, że czujemy się fatalnie. Ciężko nam sprawnie myśleć, a przy jego dużym natężeniu może nawet unieruchomić nas w łóżku. Ból, któremu towarzysza inne dolegliwości takie jak sztywność karku, ból oka, niedowład kończyn, zaburzenia równowagi lub gorączka, powinien być natychmiastowo zgłoszony na pogotowie. W innym przypadku z bólem możemy poradzić sobie sami.

Domowe sposoby na ból głowy.

Masaż. Powinien być wykonywany delikatnie. Masaż zaczynamy od uciskania opuszkami palców okolicy brwi, nasady nosa i jego zewnętrznej części. Ważne jest również żeby rozluźnić mięśnie karku, w tym celu trzeba masować nasadę głowy, szyję oraz barki.

Zioła. Picie naparów ziołowych to skuteczny sposób pozbycia się bólu głowy. Wiele ziół ma właściwości przeciwbólowe, niektóre z nich działają również wyciszająco i uspokajająco, co również wpływa pozytywnie na pozbycie się bólu głowy. Pij napary z takich ziół jak:

  • mięta
  • melisa
  • imbir
  • kozłek lekarski
  • rumianek
  • biała wierzba

Odpoczynek. Wyciszenie i relaks również pozytywnie wpłyną na redukcję bólu głowy. Jeżeli ból jest tak intensywny, że przeszkadza Ci światło, postaraj się położyć w zaciemnionym pokoju. Postaraj się zakryć okna, zakrywanie oczu opaskami może przynieść odwrotny skutek z powodu nadmiernego ucisku.

Kąpiel. Weź na przemian gorący i zimny prysznic. Możesz również namoczyć nogi w bardzo ciepłej wodzie, a na czoło położyć zimny kompres. Takie różnice temperatur i szok termiczny poprawią ukrwienie naczyń w mózgu, krew będzie mogła swobodnej przepływać, a ból głowy powinien ustąpić.

Jedzenie i picie. Bardzo często ból głowy spowodowany jest głodem. Nasz organizm przypomina o sobie właśnie w ten sposób. Przypomnij sobie kiedy ostatnio jadłeś. Nie ratuj się batonikiem, ale postaraj się zjeść jak najbardziej wartościowy posiłek. Koniecznie uzupełnij również płyny. Niedobór wody również może skutkować bólem głowy.

Magnez. Jeżeli bóle głowy pojawiają się dość regularnie, a codzienne troski powodują, że jesteś zestresowany i zmęczony, powinieneś uzupełnić magnez. Magnez jest pierwiastkiem, którego brak powoduje poddenerwowanie i zmniejsza odporność na stres. Włącz do swojej diety gorzką czekoladę, orzechy, fasolę, figi i kakao. Możesz również sięgnąć po suplementy diety, ale szklanka kakao dziennie powinna załatwić sprawę.

Dotleń organizm. Spróbuj wybrać się na spacer. Jeżeli nie masz takiej możliwości, solidnie przewietrz mieszkanie. Bierz głębokie wdechy, aby dostarczyć tlen do organizmu. Dzięki niemu wszystkie nasze komórki w ciele mogą poprawnie funkcjonować. Ból powinien znacznie się zmniejszyć po takim zabiegu.

Ból głowy może mieć różne podłoże. Ten występujący sporadycznie łatwo zniwelować poprzez domowe sposoby na ból głowy. Jeżeli jednak występują oprócz niego inne silne dolegliwości skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na ból pleców