Sprawdzone domowe sposoby na ból gardła


Ból gardła może zwiastować nadejście choroby. Nie jest tak jednak zawsze. Czasem jest to chwilowa niedyspozycja wywołana wirusami, które atakują nasz organizm podczas osłabienia. Najczęściej infekcje gardła łapiemy podczas sezonów przejściowych. Gwałtownie zmieniająca się pogoda, nieodpowiedni ubiór, mogą przyczynić się do wyziębienia lub przegrzania organizmu. W efekcie jesteśmy osłabieni a nas imają się infekcje. O ile ból gardła nie rozwinie się w nic poważniejszego, powinniśmy poradzić z nim sobie sami. Będzie to jedynie czasowa niedyspozycja.

Domowe sposoby na ból gardła.

Woda z solą. Bolące gardło warto potraktować płukanką z soli i wody. |w szklance wody rozpuszczamy jedną łyżeczkę soli. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Taki zabieg pomoże zwłaszcza, gdy gardło drapie i swędzi.

Nawadnianie. Sposób dobry na wszystko, bo nasz organizm musi być nawodniony, że dobrze funkcjonować. W bólu gardła warto pić dużo ciepłych napojów i naparów. Świetnie sprawdzi się herbata z cytryną lub sokiem z malin. Dobrym rozwiązaniem będzie również jedzenie rosołu.

Nawilżone powietrze. Suche powietrze bardzo podrażnia zainfekowane gardło. W miastach, zwłaszcza w sezonie grzewczym to bardzo duży problem. Jeżeli nie masz nawilżacza, możesz postawić miskę z wodą przy kaloryferze. Wilgotność powietrza w pomieszczaniach podnosi również obecność roślin lub posiadanie akwarium.

Napary. Wiesz już, że musisz dużo pić, ale wybieraj najlepiej. Do tradycyjnej herbaty warto dodać miód, sok z cytryny lub z malin. Napary z rumianku, kwiatu lipy, czarnego bzu mają właściwości odkażające. Ukoją gardło i dodatkowo pozbędą się infekcji. Pamiętaj, że jeżeli jesteś uczulony na któryś z tych składników nie używaj ich. Podrażnisz dodatkowo gardło i tylko sobie zaszkodzisz.

Inhalacja. Gardło możesz nawilżyć dodatkowo robiąc inhalacje. Do miski z gorącą wodą dodaj 2-3 krople olejku eukaliptusowego, sosnowego lub miętowego. Powstają eteryczną parę wdychaj przez około 10 minut. To nawilży gardło i złagodzi podrażnienie w nim występujące.

Syrop z cebuli. Stary, dobry, sprawdzony sposób stosowany od wieków. Może nie zachęca do spożycia, ale jest niezastąpiony w bólu gardła i przeziębieniu. Do jego wykonania potrzeba jedynie:

  • 2 średnie cebule
  • cukier
  • słoik
Cebule i cukier układamy warstwowo. Kiedy wytworzy się już syrop przecedzamy go i jest gotowy do użycia. Wystarczy spożywać go 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Kompres na gardło. Ból gardła ukoi kompres przygotowany z pół szklanki zimnej wody i 2 łyżek spirytusu. W mieszance moczymy większą szmatkę i okrywamy nim gardło. Całość powinniśmy dodatkowo owinąć ręcznikiem lub szalikiem. Z takim kompresem kładziemy się na dwie godziny do łóżka. Ważne jest żeby utrzymać ciepło ciała. Lepiej nie robić kompresu na noc, bo może on podrażnić skórę.

Nie podrażniaj gardła. Jeżeli jesteś palaczem ogranicz palenie do minimum. Wybieraj również delikatne potrawy. Posiłki przyprawione ostrymi przyprawami tylko pogorszą sytuację, a Twoje wysiłki w walce z bólem gardła zdadzą się na nic.

Ból gardła bywa dokuczliwy, ale domowe sposoby na ból gardła powinny je ukoić. Niestety jeżeli choroba rozwija się w dalszym ciągu możliwe, że konieczna będzie wizyta u lekarza po receptę.

Przeczytaj również: sprawdzone domowe sposoby na ból głowy

Wibrator analny